اینترنت نسل پنج یا 5G (بخش اول)

اینترنت 5G در واقع یک پیشرفت چشمگیر و ستودنی است. این فناوری که به ترجمه تحت‌اللفظی “نسل پنجم” نام دارد عنوانی خلاصه شده از Fifth Generation است. فناوری اینترنت موبایل نسل پنجم از اواخر سال ۲۰۱۸ عرضه شد، اما امسال با شیوع ویروس کرونا و گسترش شایعات بیشتر از همیشه سر زبان‌ها قرار گرفت.
باید گفت که اینترنت نسل پنجم تنها به دلیل افزایش سرعت و توطئه‌ها مورد توجه قرار ندارد؛ مهم‌ترین نکته در رابطه با 5G توسعه فناوری هوشمندسازی شهری است و با کمک نسل جدید اینترنت حالا بسیاری از ابزار‌های مختلف می‌توانند همواره به اینترنت متصل شوند و مسیری جدید در دنیای فناوری را آغاز کنند.

اینترنت 5G

یکی از متخصصین بخش تکنالوژی در این رابطه می‌گوید: «هر کاری که حالا با گوشی‌های هوشمند و ابزارهای خود انجام می‌دهیم، به لطف اینترنت 5G می‌توانیم آن‌ها را سریع‌تر و بهتر انجام دهیم، به‌عنوان مثال می‌توانیم به بهره‌گیری گسترده از عینک‌های هوشمند،ویدیوهایی با کیفیت بسیار بالاتر و اینترنت اشیاء که می‌تواند شهرها را هوشمندتر کند، اشاره کنیم. نکته‌ی هیجان‌انگیز در مورد این تکنالوژی، امکان‌پذیر شدن قابلیت‌هایی است که هنوز به فکر ما هم خطور نکرده است.»

اینترنت 5G

فناوری‌های جدید زیادی برای اینترنت 5G توسعه یافته که هنوز شرکت‌ها برای استفاده از یک فناوری ثابت و مشخص به توافق نرسیده‌اند و هرکدام از آن‌ها در حال تست و خطا برای یافتن بهترین فناوری ممکن هستند. باندهای فرکانس بالااز ۳.۵ گیگاهرتز تا ۲۶ گیگاهرتز و بالاترظرفیت زیادی دارند اما به دلیل پایین بودن طول موج آن‌ها، وسعت کمتری را پوشش می‌دهند و با موانع معمولی فیزیکی مثل دیوارها، این سیگنال‌ها قطع می‌شوند.

کارکرد فناوری 5G

تفاوت اینترنت 5G و 4G

تکنالوژی 5G یک تکنالوژی کاملا جدید است اما احتمالا در ابتدای امر شاهد سرعت زیادی نخواهیم بود، زیرا شرکت‌های مخابراتی احتمالا در ابتدا از این فناوری برای افزایش ظرفیت شبکه‌های 5G استفاده خواهند کرد. سرعت نهایی، بستگی به این دارد که به کدام‌یک از طیف‌های باند وصل شده باشید و این که شرکت مخابراتی موردنظر چقدر بر روی نصب دکل‌ها و فرستنده‌های جدید سرمایه‌گذاری کرده باشد. ادامه…

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_نرم_افزار_در_افغانستان
# اولین_دیتا
#اینترنت_5G