انواع شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری به اتصال الکترونیکی حداقل دو کامپیوتر به یکدیگر گفته می شود. به این معنی که کامپیوتر ها می توانند با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل اطلاعات کنند.ارتباط کامپیوتر ها از طریق شبکه های کامپیوتری,ارتباطی پرسرعت بوده, این ارتباط می تواند از طریق اتصالات کیبلی یا بی سیم صورت گیرد. نخستین شبکه کامپیوتری را آژانس تحقیقات پیشرفتهARPA  سال ۱۹۶۷ میلادی برای وزارت دفاع آمریکا پیاده سازی کرد که Arpanet نامیده شد.

شبکه های کامپیوتری

هدف از ایجاد شبکه های کامپیوتری

  • قابلیت توسعه
  • تسهیل در ارتباط
  • اشتراک گذاری منابع سخت افزاری
  • اشتراک گذاری منابع نرم افزاری
  • کاهش هزینه ها
  • حفاظت و امنیت اطلاعات
  • صرفه جویی در زمان
شبکه های کامپیوتری

دسته بندی شبکه های کامپیوتری

شبکه محلی (LAN)

شبکه های محلی معمولا محدوده ی کوچکی را تحت پوشش قرار می دهد. محدوده ای مانند یک خانه ,یک دفتر از یک ساختمان. این نوع شبکه سرعت بالایی «نرخ انتقال» نسبت به شبکه های گسترده WAN برخوردار است و با توجه به کوتاه بودن فاصله, نرخ خطای بسیار پایینی دارد. شبکه های محلی قابلیت استفاده از محیط های مخابراتی ارزان , مانند خط موبایل برای ارسال اطلاعات را برای کاربران شبکه های کامپیوتری فراهم کرده است.

LAN

شبکه شهری (MAN)

شبکه های شهری نسبت به شبکه های محلی از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند و از جمله شبکه های کامپیوتری بزرگ محسوب می شوند که در سطح یک شهرپیاده سازی می شوند و قابلیت ارسال صدا و تصویر را برای کاربران فراهم می کند. در شبکه های MAN به منظور ارتباط نقاط مختلف با یکدیگر، از فیبر نوری و یا زیرساخت بی سیم استفاده می شود.

MAN

شبکه گسترده (WAN)

شبکه گسترده یا Internetwork این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی در محدوده ی یک کشور یا قاره را تحت پوشش قرار می دهد. در این نوع از شبکه های کامپیوتری, چندین شبکه دور از هم به یکدیگر متصل شده و ارتباط را برقرار می کنند و این صورت است که کاربران شبکه در یک نقطه می توانند با سایر کاربران در نقاط دورتر ارتباط برقرار کرده و به تبادل اطلاعات بپردازند . شبکه های گسترده معمولا برای سازمان های خاصی پیاده سازی می شوند.این نوع شبکه های کامپیوتری معمولا از مسیریاب ها Router و لینک های ارتباطی برای اتصال استفاده می کنند.

WAN

شبکه شخصی (PAN)

برد این شبکه های کامپیوتری معمولا در حدود چند متر است. شبکه شخصی یا PAN معمولا برای ارتباط میان وسایل و تجهیزات کامپیوتری که اطراف یک شخص می باشد (مانند:کامپیوتر های جیبی,موبایل و …) استفاده می شود.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#شبکه_های_کامپیوتری