انواع مدل های تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک بسته به نوع ارایه دهنده خدمت و بستر آن انواع متفاوتی دارد که در زیر به ۴ مورد از انواع مدل های تجارت الکترونیک اشاره کرده ایم:

تجارت الکترونیکی B2B (Business to Business)
تجارت الکترونیکی B2C (Business to Consumer)
تجارت الکترونیکی C2C (Consumer to Consumer)
تجارت الکترونیکی C2B (Consumer to Business)

در ادامه به شرح هر یک از مدل ها می پردازیم:

انواع تجارت الکترونیک

1. تجارت B2B( بیزنس با بیزنس): در این نوع تجارت آنلاین، یک بیزنس محصولات یا خدمات خود را به بیزنس دیگری می‌فروشد. معمولا چرخه‌ی فروش در این نوع تجارت گسترده‌تر بوده اما محصولات ارزش بالاتری دارند و ارتباط بین طرفین ماندگارتر خواهد بود. تقریبا تمامی خرید و فروش‌هایی که بین دو شرکت صورت می‌گیرند جزو این دسته محسوب می‌شوند. این نوع تجارت بیشتر برای شرکت‌های تولیدی و عمده‌فروشان کاربرد دارد.

B2B eCommerce

2. تجارت B2C (بیزنس به مصرف کننده): این تجارت آنلاین شباهت زیادی با فروشگاه‌های معمولی دارد که در آن‌ها مشتریان از یک فروشگاه مایحتاج خود را خریداری می‌کنند. تمامی خرده فروشی‌های آنلاین از این نوع تجارت استفاده می‌کنند.
این نوع روابط معمولا راحت‌تر صورت می‌گیرند، اما احتمال قطع شدن ارتباط بیزنس با مشتری در آن‌ها زیاد است و معمولا روابط تجاری به این سبک تداوم ندارد. این نوع تجارت آنلاین در چند سال اخیر پیشرفت‌های شگفت انگیزی داشته و شامل تمامی وسایلی می‌شود که روزانه با آن‌ها سر و کار داریم.

B2C eCommerce

3. تجارت C2C (مصرف کننده با مصرف کننده): این نوع تجارت شامل تمامی خرید و فروش‌هایی می‌شود که بین دو مصرف کننده صورت می‌گیرد. معمولا در این نوع روابط تجاری، یک طرف سوم محیطی آنلاین را فراهم می‌کند تا مردم بتوانند محصولات سالم یا مصرف شده‌ی خود را برای فروش بگذارند.

C2C eCommerce

4. تجارت C2B (مصرف کننده به بیزنس): همانطور که مشاهده می‌کنید، این نوع دقیقا برعکس تجارت B2C است. در این روش افراد محصولاتی را برای فروش در فضای مجازی قرار می‌دهند و شرکت‌هایی که به دنبال آن محصولات هستند، در نقش خریدار ظاهر می‌شوند. یک طراح گرافیک را در نظر بگیرید که چندین نوع طرح مختلف را برای فروش می‌گذارد و یک شرکت می‌آید و یکی از لوگوهایی که طراحی کرده را از او می‌خرد.

#تولید_و_طراحی_سایت_در_افغانستان
# تولید_و_طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_گیم_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
# تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_CRM_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#تجارت_الکترونیک
#e_commerce