برترین غول های تکنالوژی جهان (گوگل)

گوگل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در زمینه جستجوی اینترنتی، تبلیغات آنلاین، محاسبات ابری، سخت افزار و نرم افزار فعالیت دارد. گوگل مجموعه بسیار متنوع و گسترده‌ای است که کاربران زیادی را به  سوی خود جذب کرده و به دنبال فراهم آوردن اطلاعات به شکل جهانی است. تقریبا همه افراد هر روز به طریقی از خدمات مختلف گوگل استفاده می‌کنند، اما کمتر کسی اطلاعات کافی در مورد تاریخچه این غول اینترنتی جهان و داستان موفقیت‌های آن دارد. در ادامه شما را با نحوه پیدایش این شرکت و دستاوردهای آن از گذشته تا امروز آشنا می‌کنیم.پس با  اولین دیتا همراه باشید.

google

نحوه پیدایش گوگل
گوگل در ابتدا فقط یک پروژه تحقیقاتی بود. در سال ۱۹۹۷، لری پیج و سرگی برین دو محصل دکترا در دانشگاه استنفورد بر روی پروژه خود کار می‌کردند، آن‌ها موتور جستجوگر گوگل را طراحی کرده و نام سایت خود (google) را از واژه “googol” به معنای عدد یک و ۱۰۰ تا صفر جلوی آن گرفتند. در واقع این کلمه می‌تواند بیانگر حجم بالای اطلاعاتی باشد که این سایت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. الگوریتم طراحی‌ شده توسط این دو محصل، ارتباطی میان وبسایت‌ها برقرار کرد که PageRank نام گرفت؛ بنابراین از این طریق لینک‌های مفید سایت‌های مورد نظر کاربران رتبه‌بندی می‌شد. دامنه این سایت در ابتدا “google.stanford.edu”بود که در سال ۱۹۹۷ با دامنه google.com  ثبت شد.

google

ثبت رسمی شرکت گوگل
این دو محصل موفق شدند در سال ۱۹۹۸ اعتماد چند سرمایه‌گذار را جلب کنند. در نتیجه مدتی بعد یعنی در ماه سپتامبر همان سال، شرکت گوگل به صورت رسمی ثبت شد. نخستین دفتر کار گوگل در پارکینگ خانه یکی از سرمایه‌گذاران در کالیفرنیا قرار داشت.

google

رقابت گوگل و اپل
از ابتدا رقابت تنگاتنگی در زمینه‌های مختلف بین شرکت‌های گوگل و اپل وجود داشت؛ گوگل در زمینه ارائه خدمات آنلاین همگانی و اینترنتی برای تمام سیستم عامل‌های آی او اس و اندروید فعالیت گسترده‌ای داشت. بنابراین ارزش برند گوگل بیشتر از اپل شد و محبوبیت بیشتری نزد مردم پیدا کرد. این کمپنی در سال ۲۰۱۶ با رشد ۱۱ درصدی خود از شرکت اپل پیشی گرفت، اما در سال ۲۰۱۷ با کاهش رشد، دوباره جایگاه خود را به اپل داد.

google

خدمات متنوع گوگل
شرکت گوگل موفق شده است تاکنون محصولات متنوعی طبق نیاز کاربران به آن‌ها ارائه دهد. بعضی از خدمات بی‌شمار گوگل شامل ترانزلیت(Google translate)  برای ترجمه متن‌ها به زبان‌های متفاوت، گوگل مپ (Google map) برای نقشه‌های آنلاین و مسیریابی، جیمیل (Gmail) به منظور ارسال ایمیل، گوگل درایو (Google drive) برای ذخیره‌سازی اطلاعات در فضاهای ابری و یوتیوب (YouTube) برای به اشتراک‌ گذاشتن فیلم‌ها است. علاوه بر این، گوگل محصولات نرم افزاری بسیاری نظیر سیستم عامل اندروید و مرورگر گوگل کروم را به بازار عرضه کرده است.

google

عرضه نسل جدید کامپیوترهای گوگل
شرکت گوگل در سال ۲۰۱۰ اولین موبایل خود را با نام Nexus One که سیستم عامل آن اندروید بود به بازار عرضه کرد. پس از آن تبلت‌ها و موبایل های زیاد دیگری با برند Nexus وارد بازار شد. سخت افزار دیگری که گوگل در سال ۲۰۱۶ ارائه کرد Chromebook  نام داشت که نسل جدید کامپیوترها محسوب می‌شد و از سیستم عامل کروم (chrome) استفاده می‌کرد.

google

وضعیت کنونی شرکت گوگل
در حال حاضر گوگل به یکی از بزرگترین و ارزشمندترین شرکت‌های آمریکایی تبدیل شده و هر روز توسط کاربران سراسر جهان از طریق موتور جستجوی آن جستجوهای اطلاعات بسیاری انجام می‌شود. این شرکت علاوها بر تکنالوژی در زمینه‌های دیگر مانند حمل و نقل و سلامت نیز فعالیت دارد. فعالیت‌ها و پروژه‌های بزرگ گوگل در آینده شامل تولید لنز هوشمند، تولید انرژی پاک، فراهم کردن اینترنت برای مناطق دور دست و ساخت موترهای خودران می‌شود.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#تکنالوژی
#google
#شرکت_گوگل