بیت کوین Bitcoin چیست؟

ماجرای شکل گیری و پیدایش بیت کوین از جمله جذابترین و مرموزترین داستان های اینترنتی است. سوم جنوری ۲۰۰۹ فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو دست به انتشار سندی زدند که در آن به پیدایش و انتشار بیت کوین ها پرداخته بودند. ناکاموتو در این سند بحران مالی در کشور ها را نتیجه نظارت و پشتیبانی دولت ها و فساد در سیستم های بانکی دانست و این مسائل را دلیلی برای ایجاد ارزدیجیتالی جدید بیان کرد. بیت کوین اولین واحد پولی بود که دولت ها نمیتوانستند از آن برای رسیدن به مقاصدشان و یا ایجاد فشار استفاده کنند. در سال ۲۰۰۹ این فرد یا افراد ناشناس، اولین برنامه کامپیوتری بیت کوین را منتشر کردند و در ضمن نخستین بیت کوین ها مبادله شدند. بیت کوین ها به سرعت محبوبیت پیدا کردند و کمتر کسی بود که نام بیت کوین ها را نشنیده باشد.

بیت کوین

بیت کوین (bitcoin) که به اختصار BTC نام دارد، یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که مستقل از هر کشور یا محدوده جغرافیایی عمل می کند و توسط هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، قابل استفاده است. بیت کوین به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر (Peer to Peer) برای پرداخت های آنلاین ایجاد شده است که نیازی به یک سیستم پاسخگوی مرکزی ندارد و معامله بین افراد بدون واسطه انجام می‌شود.

بیت کوین

بر خلاف ارز فیات (یا پول های بی پشتوانه مانند دالر، یورو و سایر ارزهای کاغذی)، بیت کوین توسط هیچ کشوری تنظیم نشده است و هیچ دولت یا نهاد خاصی قادر به کنترل آن نیست. بیت کوین ها مانند دالر یا یورو چاپ نمی شوند؛ آنها توسط کامپیوترهایی در سراسر جهان و با استفاده از یک شبکه امن تولید می شوند.

بیت کوین

آیا بیت کوین پشتوانه ای دارد؟

پشتوانه بیت کوین می توانند اعتماد و پذیرش مردم و افزایش تقاضا برای خرید وفروش بیت کوین باشد. هرچه تقاضای بازار برای بیت کوین بیشترشود،به دلیل عرضه نامحدود بیت کوین (مانند طلا)،قیمت بیت کوین افزایش پیدا می کند و به مرور زمان ارزش آن بیشتر می شود. از بیت کوین می توان به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری نیز استفاده کرد.تعداد محدود 21 میلیون بیت کوین عامل تاثیرگذاری در روند افزایشی قیمت آن محسوب می شود. استخراج بیت کوین به مرور زمان نیز سخت تر می شود و همین امر نیز عامل مهمی در تغییرات قیمتی بیت کوین است.

بیت کوین

کیف پول یا والت بیت کوین

بیت کوین ها در یک کیف پول یا والت کامپیوتری ذخیره می شوند. در هر تبادل بیت کوین مالکیت به آدرسی جدید منتقل می شود و این آدرس ردیفی از اعداد و حروف تصادفی است که به کمک همزن رمزساز ایجاد شده است و یک سری کلید های عمومی و خصوصی امنیت کیف پول را تعیین می کنند. هر پرداخت صحیح که مشخصات اصیل بودن را داشته باشد باید شامل یک کلید عمومی و یک امضای دیجیتال باشد که این امضا مالکیت خصوصی را اثبات می کند. این کلید خصوصی می تواند کلیه موجودی یک حساب را مصرف و یا منتقل کند. وقتی شما بیت کوینی را دریافت و یا ارسال می کنید توسط یک امضای دیجیتال به عنوان کلید خصوصی و یک شبکه به نام بلاک چین Block Chain  یا بلاک زنجیره ای صحت و امنیت آن تائید می شود.

بیت کوین

با بیت کوین چه چیزی میتوان خرید؟

در سال 2009 وقتی که بیت کوین برای اولین بار معرفی شد، کاملا مشخص نبود که چگونه و از کجا می‌توان آن را خرج کرد. اما اکنون تقریبا هر چیزی را می‌توانید با استفاده از بیت کوین خریداری کنید. به عنوان مثال شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و دل امکان پرداخت از طریق بیت‌کوین را برای محصولات خود فراهم کرده‌اند.

بیت کوین

همچنین شما می‌توانید از طریق بیت کوین بلیط شرکت‌های هواپیمایی مانند Air Baltic و Air Lithuania را تهیه کنید و به سمت مقصد خود پرواز کنید. از کاربردهای دیگر بیت کوین نیز می‌توان به پرداخت هزینه هتل، خرید ملک، پرداخت صورت‌حساب کافه‌ها و رستورانت ها و … اشاره کرد. هر روز مشاغل بیشتر و بیشتری از کافی شاپ‌های محلی گرفته تا غول‌های صنعت، پرداخت از طریق بیت کوین را قبول می‌کنند. علاوه بر این بیت کوین به دلیل نوسانات مداومش به یک فرصت اصلی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. به این صورت که با خرید و فروش آن در موقعیت‌های مناسب می‌توان سود خوبی از آن کسب کرد.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#برنامه_نویسی_کامپیوتر
#تولید_CRM_در_افغانستان
#تولید_سایت_فروشگاهی_در_افغانستان
#کسب_و_کار_آنلاین
#ارزدیجیتالی
#بیت_کوین