تاریخچه شرکت تویوتا (Toyota)

تویوتا (Toyota) یک شرکت موترسازی جاپانی و چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در شهر تویوتای آیچی جاپان قرار دارد. این شرکت که در سال ۲۰۱۴ به عنوان بزرگ‌ترین موترساز جهان شناخته شد، هم اکنون نیز جایگاه خود را حفظ کرده است و بالاترین مقام را بین موترسازان دارد. Toyo در زبان جاپانی به معنای فراوانی و ta به معنای برنج است؛ برنج در فرهنگ شرق نماد روزی است. در ادامه شما را با تاریخچه تاسیس شرکت تویوتا، نحوه جهانی شدن تویوتا و وضعیت کنونی آن آشنا می‌کنیم،پس با اولین دیتا همراه باشید.

شرکت تویوتا

تاریخچه تاسیس شرکت تویوتا
کیشیرو تویودا، بنیانگذار شرکت تویوتا (Toyota Motor Corporation)، فارغ التحصیل رشته انجینیری مکانیک از پوهنتون توکیو بود. او یک خط تولید موتور گازی در گوشه فابریکه بافندگی اتوماتیک پدرش راه‌اندازی کرد و اولین موترخود را با نام تویوتا AA تولید کرد. شرکت تویوتا در سال ۱۹۳۷ به طور رسمی افتتاح شد و در نتیجه موفق‌ترین فابریکه بافندگی جاپانی با تغییر وضعیت وارد صنایع موترسازی شد. در ابتدا به نظر می‌رسید موترهای تولید شده این شرکت از ایده ساخت موترهای آمریکایی استفاده کرده و کار آن‌ها را کاپی کرده است؛ بنابراین موفقیت چشمگیری به دست نیاورد، اما تویوتا این روند کاپی کردن را ادامه نداد و از ایده‌های به روز خود استفاده کرد و کم کم به رتبه اول جهانی در زمینه تولید موتر دست پیدا کرد.

شرکت تویوتا

فعالیت تویوتا در زمان جنگ جهانی دوم
شرکت تویوتا در طول جنگ جهانی دوم مشغول تولید تیلر‌های نظامی برای ارتش جاپان بود. این شرکت در این دوره زمانی با کمبودهایی مواجه شد، به همین دلیل تیلر‌های تویوتا از طراحی خوبی برخوردار نبود. تویوتا نیز همانند دیگر موترسازان جهان در طول جنگ مشکلات زیادی را پشت سر گذاشت. تویوتا SA اولین موتر تولید شده این شرکت پس از جنگ جهانی دوم بود که در سال ۱۹۴۷ عرضه شد. این شرکت تا سال ۱۹۵۰ فقط ۳۰۰ موتر تولید کرد و در آستانه رخصتی و ورشکستگی قرار گرفت.

فعالیت تویوتا در زمان جنگ جهانی دوم

نجات یافتن تویوتا از بحران
ارتش آمریکا با شروع جنگ کره از شرکت تویوتا درخواست کرد که پنج هزار موتر تولید کند و در اختیار آن‌ها قرار دهد. این اتفاق باعث شد از رکود نجات پیدا کند. تویوتا موفق شد در سال ۱۹۵۰ یک شرکت فروش مستقل به نام شرکت فروش تویوتا موتور (Toyota Motor Sales Co) تاسیس کند که فعالیتش تا سال ۱۹۸۲ ادامه پیدا کرد. اولین موتری جاپانی که در سال ۱۹۵۷ به آمریکا صادر شد، تویوتا کراون (Toyota Crown) نام داشت.

شرکت تویوتا

جهانی شدن تویوتا
شرکت تویوتا در دهه ۱۹۶۰ یک مرکز تحقیق و توسعه در تایلند راه‌اندازی کرد. در سال ۱۹۶۳ نیز اولین موتر تویوتا در خارج از کشور جاپان، یعنی در استرالیا تولید شد و مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت، به طوری که بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۵تویوتا صادر کننده اصلی موتر به استرالیا بود. به زودی تویوتا راه خود را به بازارهای دانمارک، نوروژ، سوئد و هالند پیدا کرد و تصمیم گرفت فابریکه‌هایی در آمریکا راه‌اندازی کند.

موترهای تویوتا
شرکت تویوتا در دهه ۱۹۹۰ تصمیم گرفت ماشین‌های بزرگ‌تر و لوکس‌تر تولید کند. یکی از این موترها تویوتا توندرا یاتی ۱۰۰ (Tundra, T100) نام داشت. سپس تویوتا مدل اسپرت تویوتا کمری با نام کمری سولارا (Camry Solara) را وارد بازار کرد. در همین دوره زمانی معروف‌ترین موترهای اسپرت تویوتا از قبیل ام آر ۲ (MR 2)، سلیکا (Celica) و سوپرا (Supra) تولید شد. در سال ۱۹۹۷ نیز محبوب‌ترین موتری هایبریدی تویوتا به نام تویوتا پریوس معرفی شد و تویوتا را جزء برترین برندها در حوزه موترهای هایبریدی قرار داد. سپس شرکت تویوتا در سال ۱۹۹۹ به منظور رقابت با وانت‌های پرفروشی مانند فورد F-150، اولین مدل وانت توندرا را که موتری پهن پیکر بود تولید کرد. این نسل از توندرا که برتری‌های زیادی نسبت به مدل‌های مشابه خود داشت مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت.

موترهای تویوتا

وضعیت کنونی شرکت تویوتا
امروزه آمار تولید و فروش محصولات تویوتا بسیار حیرت انگیز است. در حال حاضر تویوتا کرولا جزو پرفروش‌ترین موترهای این برند محسوب می‌شود. در چند سال گذشته شرکت تویوتا به دلیل تولید تعداد زیادی موتری کم مصرف تیل و هایبریدی جزو برترین موترسازان جهان شناخته شده است. تویوتا در ۱۷۰ کشور جهان نمایندگی فروش دارد و فابریکه‌های اختصاصی آن در ۱۸ کشور جهان فعالیت می‌کنند و ۹ کشور نیز میزبان خط تولید مشترک این برند با شرکت‌های دیگر هستند. علاوه بر این شرکت تویوتا بیش از هزار اختراع صنعتی در سازمان‌های جهانی ثبت کرده است.

#تولید_و_طراحی_سایت_در_افغانستان
# تولید_و_طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_گیم_در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#تولید_CRM_در_افغانستان
#شرکت_تویوتا
#تکنالوژی