تجارت آنلاین برای زنان در افغانستان

افغانستان کشوری که بیش از 40 سال است که جنگ را تجربه می‌کند و این جنگ سایه سنگین به چرخه اقتصادی و کسب و کار مردم این کشور گذاشته است. موجودیت ناامنی و جنگ طولانی در افغانستان سبب گردیده که بسیاری از بازرگانان و صنعتگران سرمایه‌ شان را برای سرمایه‌گذاری در این کشور کاهش دهند که این کار سبب بلند رفتن آمار بیکاری نیز شده است.اما هنوزهم فرصت‌های اقتصادی برای راه اندازی یک کسب وکار پٌردرآمد و مناسب در بازار افغانستان وجود دارد که با سرمایه کم می‌توان آنرا ایجاد کرد. برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق، لازم است اول دنبال یک ایده تجارتی رفت که هم جدید باشد و هم مناسب با بازار روز در آن کشور.
امروزه اینترنت در بیشتر شهرها، ولایت‌ها، ولسوالی‌ها و روستاهای افغانستان رسیده است که این کار کمک می‌کند تا میلیون‌ها افغان مستقیم به انترنت دسترسی داشته باشند و این آمار هر روز رو به افزایش است.راه‌اندازی تجارت آنلاین و خدمات انترنتی از جمله فروشگاه آنلاین در افغانستان یک کار جدید است و درآمد خوب دارد.

تجارت آنلاین

امروزه تجارت آنلاین در جهان به یکی از پردرآمدترین تجارت‌ها تبدیل شده است که شرکت آمازون یکی از آنهاست. ممکن است راه‌اندازی این کار در افغانستان برای بار اول کمتر درآمد داشته باشد اما بعد از سه الی چهار سال، در ردیف یکی از پٌردرآمدترین تجارت‌ها قرار خواهد گرفت ومنفعت قابل ملاحظه ای برای مردم افغانستان به خصوص زنان خواهد داشت.
در سال های اخیر زنان نیز در عرصه‌های مختلف ازجمله رستورانت ‌داری، شرکت‌های گردشگری، کارگاه‌های لباس ‌دوزی، صنایع‌دستی، ایجاد مؤسسات کوچک آموزشی و حتا دانشگاه‌ها و عرصه زراعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
در افغانستان زنان تجارت پیشه ای هستند که با ایجاد  فابریکه، لباس‌های مارک دارافغانی تولید می کنند. اما با چالش هایی روبرو هستند.ولی با اینهم این زنان قوی تصمیم گرفتند با چالش‌هایی که در عرصه تجارت با آنها روبرو می گردند مقابله نمایند. با اینکه فروشگاه‌های آنلاین پیشینه‌ی طولانی در افغانستان ندارد، اما در سال‌های پسین تجارت بازرگانان زن در فضای آنلاین رونق خوبی داشته است.

تجارت آنلاین

فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی در افغانستان، فرصتی را در اختیاراین زنان سرمایه گذار گذاشته تا با ایجاد فروشگاه‌های آنلاین سهولت خرید در این فضا را برای زنان دیگر به وجود آورند. زیرا زنانی هستند که نمی‌توانند آزادانه گشت و گذار نمایند وبه بازارها دسترسی داشته باشند. فروشگاه‌های آنلاین ویژه زنان، سهولتی برای رشد تجارت و کسب استقلالیت مالی برای زنان می باشد.حتی این زنان تجارت پیشه با ایجاد فروشگاه های آنلاین می توانند زمینه کسب و کار آنلاین را برای زنان دیگری که به دلیل مشکلات فراوان و بیکاری هایی که در افغانستان به خصوص در فصل سرما وجود دارد،فراهم نمایند.

تجارت آنلاین

چالش های پیش روی زنان تجارت پیشه افغان:

  • چالش دسترسی به منابع مالی
    مسایل قرضه‌دهی برای زنان فوق العاده بلند است و «تکتانه»یی را که بانک‌ها تقاضا می‌کنند از حد توان پرداخت خانم‌ها بیشتر است. همچنین مسایل جایدادها نیز یکی از مشکلات عمده بانوان است زیرا در افغانستان  جایدادهای فامیلی اکثر به نام بانوان ثبت نمی‌باشد و این مسله نیز زمانی که بانک‌ها جایدادی را با قباله  قانونی جهت تضمین، تقاضا می‌کنند خانم‌ها از ارایۀ آن‌ها عاجز می‌باشند. فساد موجود در جامعه نیز قراردادهای زنان را متضرر ساخته است.
  • حمایت خانواده‌ و وضعیت دشوار
    حمایت از تجارت زنان از سوی خانواده های شان  وجود دارد اما شرایط امنیتی، اقتصادی و بی ثباتی، مانع می‌گردد که مردان خانواده کمک های لازم را انجام دهند. زیرا شرایط بد مانع می‌گردد که پیش‌بینی‌های مثبت در مورد نتایج فعالیت‌های تجارتی زنان صورت گیرد. اتاق تجارت و صنایع زنان می‌تواند  در بازاریابی، آموزش و بهبود کیفیت محصولات تولیدی کارخانه‌های مربوط به زنان کمک کند.
  • کمبود مکان
    کمبود جا یکی از مشکلات عمده زنان تجار است زیرا در عدم موجودیت جای مناسب شرکت نمی‌تواند طوری که لازم است فعالیت کند، زنان تجارت پیشه در افغانستان در بدل جایی که برای فابریکه به اجاره می گیرند باید قیمت بسیار گزاف پرداخت کنند و دولت نیز طوری که لازم است تا اکنون حمایت لازم را برای این شرکتها ارایه نکرده است.

فعالیت‌های اقتصادی زنان یک امر مهم در ثبات معیشت شمرده می‌شود. هرچند وضعیت سیاسی و امنیتی تجارت را به طور کلی و بیشتر تجارت زنان را متأثر می‌سازد، اما گسترش فعالیت‌ زنان در عرصۀ تجارت آنلاین می‌تواند روی اقتصاد کشور تأثیرگذار باشد.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#برنامه_نویسی_کامپیوتر
#تولید_CRM_در_افغانستان
#تجارت_آنلاین
#بازاریابی_اینترنتی
#تجارت_آنلاین_زنان