ساختاربلاک چین به زبان ساده

 هر یک از بلاک های موجود در بلاک چین از قسمت های دیجیتالی اطلاعات که شامل سه بخش است تشکیل شده اند:
۱) اطلاعات مربوط به معامله های شما: به عنوان مثال تاریخ، زمان و مبلغ آخرین خرید بیت کوین شما.
۲)اطلاعات  شرکت کنندگان در معاملات: استفاده از امضای دیجیتال به جای نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی با استفاده از یک “امضای دیجیتال” منحصر به فرد ثبت می شود.
۳)هر بلاک اطلاعات متمایزی با دیگر بلاک ها دارد: همانطور که هریک از ما اثر انگشت داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم، هر بلاک کد منحصر به فردی به نام “هش” (hash) را ذخیره می کند که به ما امکان می دهد آن را از هر بلاک دیگر تشخیص دهیم. به این ترتیب بلاکهای مربوط به دو معامله با جزئیات یکسان، به دلیل کدهای منحصر به فرد آنها، از هم قابل تفکیک هستند.

بلاکچین

بلاک چین چگونه کار می کند؟
بیایید برای درک بهتر کارکرد بلاک چین به معامله های بیت کوین بپردازیم. بلاک چین تمامی اطلاعات و جزییات تک تک معاملات صورت گرفته با این ارز دیجیتال را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد یک بیت کوین را بیش از دو بار معامله (یعنی کلاهبرداری کند) مانع آن می شود.
هر بلاک زمانی که دیتاهای جدید را ذخیره می کند به بلاک چین اضافه می شود. و این گونه با زنجیره ای از چندین بلاک که بهم وصل شده اند عنوان کلی بلاک چین پدید می آید برای اینکه یک بلاک به بلاک چین اضافه شود، باید چهار اتفاق رخ دهد:

بلاکچین

۱) یک معامله باید انجام شود.
۲) پس از خرید، معامله شما باید تأیید شود. این کار را  شبکه کامپیوتری که بیش از هزاران کامپیوتر هستند و در سراسر جهان گسترده اند انجام می دهند. این شبکه از طریق کامپیوتربررسی می کند که معامله مطابق سفارش شما انجام شده باشد.
۳) جای ذخیره هر معامله باید در دل یک بلاک باشد. پس از تأیید درستی معامله شما، اطلاعات در یک بلاک اختصاصی ثبت می شود. در آنجا، اطلاعات معامله شما در کنار بی شمار معامله مشابه قرار می گیرد.
۴) به هر بلاک باید هَش (کد) داده شود: پس از تأیید همه معاملات یک بلاک، باید به آن بلاک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. پس از گرفتن هَش اختصاصی، آن بلاک به بلاک چین اضافه می شود.

بلاکچین

چرا بلاک چین اهمیت دارد؟
فناوری بلاک چین و کاربردهایش بی نظیر و نامحدود است و تقریبا می‌تواند در هر چیزی که معامله پذیر باشد از جمله نقل و انتقال پول، اجناس یا املاک کاربرد داشته باشد.
بلاک چین بزرگترین مانع کلاهبردارن است، ‌ زیرا هر نوع معامله صورت گرفته با تمام جزییات آن در دفتر کل ثبت شده و همه طرفین معامله می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند.

بلاکچین

بلاک چین چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟

۱) اصطلاحات تخصصی: فناوری بلاک چین به دلیل نوظهوری دارای مجموعه لغات کاملا جدید است. خوشبختانه در طول این چند سال تلاش های متعددی در زمینه ارائه لغت نامه ها، تعاریف و فهرست های کامل و آسان انجام شده است.
۲) گستردگی شبکه: باید شبکه ای بزرگ از کاربران وجود داشته باشد که بلاک چین ها به سود کامل برسند. و همچنان بر سر این که آیا این گستردگی ایراد مهمی برای برخی از پروژه های مجاز بلاک چین ها هست یا نه بحث وجود دارد.
۳) هزینه معامله ها، سرعت شبکه: تبادلات بیت کوین که در چند سال اول حضورش تقریبا رایگان اعلام شد، اکنون هزینه های قابل توجهی دارد.
۴) نقص امنیتی غیرقابل اجتناب: در بیت کوین و سایر بلاک چین ها یک نقص امنیتی قابل توجه وجود دارد: اگر بیش از نیمی از کامپیوترهایی که به عنوان گره در شبکه فعالیت می کنند دروغ بگویند (دقت داشته باشید بیش از نیمی از کامپیوترها)، دروغ به حقیقت تبدیل می شود. این نقص “حمله ۵۱ درصد” نامیده می شود و ساتوشی ناکاموتو در زمان راه اندازی بیت کوین به آن اشاره کرد. به همین دلیل استخرهای استخراج بیت کوین توسط جمع به دقت مورد نظارت قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس ناآگاهانه چنین نفوذی را در شبکه فراهم نمی آورد.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#برنامه_نویسی_کامپیوتر
#تولید_CRM_در_افغانستان
#تولید_سایت_فروشگاهی_در_افغانستان
#کسب_و_کار_آنلاین
#ارزدیجیتالی
#بیت_کوین
#بلاکچین