فروشات اینترنتی در افغانستان

رشد سریع تکنالوژی در جهان سبب شده تا بسیاری از فعالیت‌های زندگی مردم به آسانی صورت بگیرد. در اکثر کشورهای پیشرفته‌ی دنیا، به جای اینکه مردم به فروشگاه‌ها بروند و لوازم مورد نیاز شان را خریداری کرده و به خانه انتقال دهند؛ در بیشتر موارد هیچ نیازی به ترک خانه ندارند و می‌توانند فقط با چند کلیک و بدون ترک منزل محصولات و اجناس مورد نیاز را پس از انتخاب، خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرند.

فروش اینترنتی درافغانستان

معمولاً ایجاد کننده‌های فروشگاه‌های اینترنتی این کار را به‌منظور ایجاد شغل و رفع نیازهای خود و مشتریان شان انجام می‌دهند. فروشگاه‌های اینترنتی، در جهان و در حال حاضر حتا در افغانستان به سرعت در حال افزایش هستند و تعداد آن‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. افزایش فروشگاه‌های اینترنتی در دیگر کشورها سبب شده است تا مشتریان با توجه به نیازمندی شان، محصولات منتخب خود را با مناسب‌ترین قیمت‌ها خریداری و دریافت کنند.

بطورمثال جست ویش، یکی از فروشگاه‌ های اینترنتی در کابل است که صفحه فیسبوک آن حدود پانزده هزار لایک دارد. آنها برای تهیه تصویر از اجناس خود، استودیوی عکاسی دارند و سعی می‌کنند بهترین تصاویر ممکن را تهیه کنند تا فروش خوبی داشته باشند. این عکس‌ها در وب‌سایت و صفحه فیسبوک این فروشگاه اینترنتی قرار داده می‌شود.

فروشگاه های اینترنتی

فروشگاه‌ های اینترنتی در افغانستان حداکثر ۴ الی ۵ سال عمر دارند و پدیده‌ای جدید به حساب می‌آیند، اما فراهم شدن دسترسی راحت به اینترنت و افزایش تعداد کاربران مجازی، باعث به وجود آمدن فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری شده و در نتیجه فروشگاه‌های اینترنتی به سرعت رشد کردند، بطوریکه هم اکنون شمار آنها به ده‌ها فروشگاه می‌رسد و مشتریان می‌توانند از این طریق از دمپایی گرفته تا خانه را بخرند، سال گذشته برای این فروشگاه‌ ها بسیار درخشان بوده است.

باآنکه خرید اجناس و لوازم خانگی مورد ضرورت مشتریان از فروشگاه‌های اینترنتی، در افغانستان یک کار جدید است؛ اما نزدیک به دو سال گذشته به شمار فروشگاه‌های اینترنتی در کشور افزوده شده است. این مارکیت‌های اینترنتی اکثراً از سوی جوانان تحصیل کرده و فارغین دانشگاه‌ها ایجاد و مدیریت می‌گردد.

فروشگاه های اینترنتی در افغانستان

با آنکه فروشگاه‌های اینترنتی در افغانستان به شیوۀ جدید کسب و کار در بین نسل جوان تبدیل شده است، ولی آنچه این تجارت را شاید از سایر نقاط جهان متفاوت می‌سازد، این است که بیشتر این فروشگاه‌ها، صفحات اینترنتی منحصر به خود ندارند و اجناس خود را بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌رسانند.

در فروشگاه‌های اینترنتی از خانه‌ و خانه های لوکس گرفته تا موتر و اجناس دست دوم از قبیل لباس و کفش می توان پیدا کرد.

فروشندگان با گذاشتن عکس های مختلف با کیفیت از اجناس و نرخ آنها در صفحات فیس بوک با مشتری ارتباط برقرار می کنند. اما سرمایه گذاری در دنیای مجازی برای جوان افغان آسان نبوده است.

کسب و کار اینترنتی

شهرهای کلان افغانستان از یک سو با مشکلات زیاد ترافیکی و امنیتی روبه‌رو هستند و از سوی دیگر با ازدیاد روزافزون نفوس. در این شهرها گشت‌وگذار شهروندان و رسیدن تا مراکز خرید و فروش بسیار به مشکل است.

سرعت کُند اینترنت در افغانستان یکی از مواردی است که تجارت اینترنتی را با مشکل مواجه ساخته است و در کنار آن باوجودیکه سرعت پایین است، قیمت اینترنت نیز بسیار بالا می‌باشد.

عواملی مانند ترافیک سنگین، آلودگی هوا، فاصله‌های زیاد برای رسیدن به مراکز خرید و مصروفیت مردم، از عواملی خوانده شده‌اند که در دیگر کشورها تجارت اینترنتی را کمک کرده است. آمازون، ای بی، آسوس، وال مارت، زاپوس، ام آر پورتر و … از مشهورترین و با اعتبار ترین فروشگاه‌های اینترنتی در جهان است.

تجارت اینترنتی

تجارت و خرید و فروش محصولات از طریق اینترنت در افغانستان یک موضوع تازه است و هنوز رایج نشده است، مسوولان فروشگاه‌های اینترنتی می‌گویند که در برخی موارد بعضی از باشنده‌های شهر کابل بدون آنکه ضرورت داشته باشند، محصولی را فرمایش می‌دهند؛ اما زمانی که اجناس تهیه و به آدرس شان انتقال داده شد، از خریداری آن منصرف می‌شوند.

مسوولان فروشگاه‌های اینترنتی در افغانستان امیدواراند که با گسترش اینترنت و افزایش سطح سواد جامعه، فروشگاه‌های اینترنتی رونق بیشتری بگیرد و همانند کشورهای توسعه یافته، خرید و فروش از طریق اینترنت، به یک امر معمول در زندگی روز مره شهروندان تبدیل شود.

آنها می‌گویند که این کار در صورتی ممکن است که امنیت و ثبات در کشور وجود داشته باشد و همچنین زمینه دسترسی مردم به خدمات اینترنتی در سراسر کشور فراهم شود.

#طراحی_سایت_در_افغانستان

#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان

#تولید_گیم_در_افغانستان

#تولید_سایت_ در_افغانستان

#تولید_استارتاپ_در_افغانستان

#اولین_دیتا

#تجارت_اینترنتی

#فروش_اینترنتی

#فروشگاه های_اینترنتی_در_افغانستان