برترین فروشگاه های اینترنتی جهان – فروشگاه اینترنتی آمازون (Amazon)

آمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیاست! شاید همه شما با تاریخچه این شرکت مختصری آشنایی داشته باشید. این برند درواقع یک شرکت تجارت الکترونیک و پردازش ابری است که دفترآن در سیاتل واشنگتن قرار دارد. آمازون در سال ۱۹۹۴ توسط جف بزوس تأسیس و کار جدی فروشگاه اینترنتی خود را از سال ۱۹۹۵ آغاز کرده است. این فروشگاه کار خود را با فروش آنلاین کتاب آغاز و به مرور تنوع محصولات خود را افزایش داد. امروزه در آمازون هر محصولی که به ذهن شما می‌رسد، وجود دارد!

فروشگاه اینترنتی آمازون

نام آمازون از روی رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی که نام بزرگترین رود جهان است گرفته شده که جف اعتقاد داشت که سایت کوچکش روزی به بزرگترین کتابخانه جهان تبدیل خواهد شد. از سال ۲۰۰۰ لوگوی رسمی آن یک علامت وکتوربوده که از حرف a تا z کشیده شده و به شکل یک لبخند و به نماد رضایت مشتریان از خرید خود است. طرح تجاری آمازون در زمان شروع کمی غیرعادی اما زیرکانه بود. چون بعدها این علامت، معنی دیگری نیز یافت. اینکه در آمازون (amazon)، هر کالایی که نام آن از A تا Z باشد (حرف اول و آخرِ حروف الفبای لاتین) برای خرید یافت می‌شود!
نکته جالب توجه اینکه آمازون، سایت‌های فروش متفاوتی در کشورهای مختلف دنیا دارد. همین امر نیز یکی از دلایل شهرت جهانی آمازون است. اکنون امازون بیش از ۳۶۰،۰۰۰ کارمند دارد. بیش از ۱۸۰ انبار، ۲۸ مرکز دسته‌بندی، ۵۹ مرکز ارسال بسته و ۶۵ منطقه معین برای ارسال‌های دوساعته را نیز باید به این آمار اضافه کنیم.

فروشگاه اینترنتی آمازون

آمازون چه محصولاتی می‌فروشد؟
آمازون در ابتدا برای گسترش تنوع محصولات خود اقدام به فروش محصولات فرهنگی دیگر مثل سی‌دی، دی‌وی‌دی، نرم‌افزار و بازی‌های کامپیوتری در کنار فروش کتاب کرد. بعد از آن آمازون هر محصول قابل فروش و ارسالی را به مجموعه محصولات خود اضافه کرد، هر چیزی که فکرش را بکنید! و با موفقیتی که در این زمینه بدست آورد، به بزرگترین خرده‌فروشی اینترنتی جهان تبدیل شد. با این وضعیت، آمازون در ایالات متحده چنان قدرتی یافت که امروزه می‌تواند در قیمت‌گذاری اجناس در این کشور موثر باشد. تاثیری که آمازون در میزان تورم قیمت‌ها در امریکا دارد، اصطلاحأ “اثر آمازون” نام گرفته است!

فروشگاه اینترنتی آمازون

آمازون مدتی است که گام را فراتر گذاشته و اقدام به فروش محصولاتی می‌کند که در حوزه‌ی خرده‌فروشی جایگاهی ندارد! مثلا اقدام این فروشگاه برای عرضه‌ی دارو و تجهیزات طبی خبری بود که همه متعجب از چگونگی انجام آن داشت. آمازون قصد داشت با به دست گرفتن بازار دوا، قیمت را در این حوزه متعادل ساخته و خرید دوا توسط مشتری را تسهیل کند.

فروشگاه اینترنتی آمازون

دلایل موفقیت فروشگاه اینترنتی آمازون
داستان “آمازون”، از ابتدا تا کنون که بزرگترین خرده‌فروشی جهان است، پر از درس‌های آموزنده است. این شرکت در این راه با سختی‌های زیادی مواجه شده است. برای مثال سال ۲۰۰۰ آمازون امتحان سختی را پس داد و سهام آن تا حد ورشکستگی سقوط کرد. اما جف بزوس که حاضر نبود از رویای کودکی خود دست بکشد بیکار ننشست. او ۱۳۰۰ نفر از کارمندان شرکت را کم کرد و کالاهایی که فروش کمی داشتند و سود آور هم نبودند را حذف کرده و شروع به بستن قراردادهایی برای خدمات بهتر به مشتریان و تسهیل حمل کالا کرد. در پی این اقدامات نه تنها آمازون و جف شکست نخوردند، بلکه در سال ۲۰۰۳ درآمد خالص آمازون به ۷۳٫۲ میلیون دالر رسید و از بحران خارج شد.

#تولید_و_طراحی_سایت_در_افغانستان
# تولید_و_طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_گیم_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
# تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_CRM_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#فروشات_اینترنتی
#آمازون