برترین فروشگاه های اینترنتی جهان – فروشگاه اینترنتی ای بی (eBay)

ای‌بی در سال ۱۹۹۵ توسط شخصی ایرانی تبار و ساکن امریکا به نام پیِر امیدیار تاسیس شده و رشد کرده است. ایده‌ی اولیه این کسب‌وکار را همسرش بطور اتفاقی مطرح کرد. او که در کار بازاریابی برای جعبه‌های شکلات PEZ بود برای معرفی بهتر و فروش محصولاتش از امیدیار خواست تا برای او یک وبسایت طراحی کند. در این سایت امکان مزایده و پیشنهاد قیمت را قرار داد بطوریکه هرکسی که بیشترین پیشنهاد را می‌داد، صاحب محصول می‌شد.

فروشگاه اینترنتی eBay

اکنون شرکت eBay، بازوی قدرتمند تجارت الکترونیک در سطح جهانی محسوب می‌شود. دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا واقع شده است. نام این شرکت قبلا “سایت مزایده (Auction web)” نام داشت اما در سال ۱۹۹۷ به eBay تغییر یافت و در سال ۱۹۹۸ اساسأ به عنوان یک شرکت تجاری آنلاین بین دو شخص در اینترنت منتشر شد.eBay اولین جایی بود که تقریبا همه چیز را می‌شد در آن با قیمت‌هایی مناسب و قابل مقایسه به فروش رساند یا خریداری کرد. به طور خلاصه می‌توان گفت ای‌بی از زمان تاسیسش در سال ۱۹۹۵ تا کنون باعث تسهیل میلیاردها معامله شده است.

فروشگاه اینترنتی eBay

سرعت رشد eBay به حدی بود که تنها چندسال بعد از شروعِ کار، توانست چندین شرکت دیگر را خریداری کند. در سال ۲۰۰۲ شرکت ای بی اقدام به خرید پی پال (PayPal) و همینطور در سال ۲۰۰۵ اسکایپ (Skype) را خریداری کرد. دیگر سایتهای خرید و فروش آنلاین معروف نظیر shopping.com و rent.com نیز از جمله سایتهای خریداری شده توسط ای بی می‌باشند.

فروشگاه اینترنتی eBay

نحوه‌ی کار در حراجی آنلاین eBay
عملکرد سایت ای‌بی با سایت‌های فروش تجارت الکترونیکی کمی متفاوت است. از تفاوت‌های آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در ای‌بی فروشندگان و خریداران همواره با هم در ارتباط هستند
  • قیمت‌های رقابتی و توافقی محصولات در آن مطرح است
  • هر نفر هم میتواند خریدار باشد هم فروشنده
  • حجم مبادلات در آن خیلی بالاتر از سایت‌های فروش معمول است
  • تنوع بی نظیر محصولات و فهرست بندی مناسب کالاها
فروشگاه اینترنتی eBay

پیرامیدیار به تدریج با دریافت حق مبادله در این بازار اینترنتی که به سرعت رو به رشد بود درآمد کسب می‌کرد. البته در طول این سال‌ها تنها فعالیتی که این وب سایت به آن پرداخته‌است حراجی الکترونیکی نبوده ‌است. بلکه در این وب سایت سرویس‌های بسیار زیادی وجود دارند از جمله امکان فروش با قیمت ثابت که تجارتی در حال رشد در ebay است.
در واقع در ebay دو نوع فهرست اصلی برای کالاها وجود دارد؛ فهرست‌ کالاهای حراجی و فهرست‌ کالاهای قیمت‌ثابت. لیست‌های قیمت‌ثابت همان‌طوری هستند که از یک خرید آنلاین انتظار دارید؛ کافی است برای خرید کالا بر روی دکمه‌ی مربوط به آن کلیک کنید تا به صفحه‌ی پرداخت هدایت شوید. اما در بخش کالاهای حراجی، روی اجناس مزایده انجام می‌شود.

فروشگاه اینترنتی eBay

دلایل موفقیت فروشگاه اینترنتی ای بِی
امیدیار با اجرای ایده‌ای نو در زمینه تجارت الکترونیک توانسته در نوع خود اولین و البته بهترین باشد. موفقیت این حراجی اینترنتی بزرگ را می‌توان از حجم بالای معاملات روزانه، تنوع بی‌نظیر کالاها، درآمد زیاد، رتبه سایت و تعداد کارکنان آن به خوبی متوجه شد. اما چه عواملی این موفقیت‌های بزرگ را سبب شده است؟ از دلایل موفقیت ای‌بی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اجرای ایده‌ای نو و کارآمد در زمینه تجارت الکترونیک
  • قدرت بازار eBay در ارزش‌گذاری روی اجناس
  • آزادی عمل فروشندگان و خریداران در معرفی محصولاتشان در سایت
  • دریافت کارمزد پایین و ایجاد حسِ خوب در مشتری به جهت استفاده از خدمات سایت
  • طراحی و تجربه کاربریِ عالی در کار با قسمت‌های مختلف سایت ای‌بی

همچنین وجود سیستم‌های بازخورد، برای امتیازدهی به خریداران و فروشندگان به جهت اعتباردهی به مشتریان و همچنین استفاده از سیستم‌های پرداخت امن اینترنتی و سریع در eBay از جمله سیستم PayPal از دلایل دیگر موفقیت گسترده‌ی eBay بوده‌اند.

#تولید_و_طراحی_سایت_در_افغانستان
# تولید_و_طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_گیم_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
# تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_CRM_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#فروشات_اینترنتی
#eBay