برترین فروشگاه های اینترنتی جهان – فروشگاه اینترنتی والمارت (Walmart)

شناخت فروشگاه‌های اینترنتی برتر دنیا، ما را در شکل‌گیری چشم‌اندازی روشن از بزنسهای تجارت الکترونیک موفق یاری می‌کند. دریافت اطلاعاتی از گذشته تا اکنونِ این شرکت‌های موفق، و به یاد سپاری دلایل موفقیت آن‌ها می‌تواند همواره در مشکلاتی که در کسب و کار داریم ما را یاری کند. در ادامه با فروشگاه‌ بزرگ والمارت آشنا می‌شویم، پس با اولین دیتا همراه باشید.

walmart

والمارت را میتوان به عنوان سومین فروشگاه برتر جهان نام برد. “Walmart” یک شرکت خرده‌فروشی آمریکایی است که دارای بزرگترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها در جهان می‌باشد. از طریق این فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید اقلام زیادی از قبیل جنسهای الکترونیکی، جواهرآلات، پوشاک، میوه و سبزی، محصولاتی جهت هدیه، نرم‌افزارها و غیره را خریداری نمایید.

فروشگاه اینترنتی والمارت

فروشگاه زنجیره‌ای والمارت ابتدا در سال ۱۹۶۲ توسط شخصی به نام سام والتون در شهر آرکانزاس امریکا تاسیس شد. اکنون این شرکت با بیش از ۲ میلیون کارمند در سراسر جهان، یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. والمارت با ۵۵ برند مختلف در سراسر جهان فعالیت می‌کند. برای مثال در مکزیک با نام تجاری “وال‌مکس”، در هند با نام “بست پرایس”، در انگلستان با نام “آسدا” و در ژاپن با نام “سیو” به فروش محصولات خود می‌پردازد. تنها در ایالات متحده، وال‌مارت داراى ۳۶۰۰ شعبه فروشگاهى است.

فروشگاه اینترنتی والمارت

این شرکت با شعار ” Save Money, Live Better” در کشورهای مختلف فعالیت دارد. حوزه فعالیت والمارت را می‌توان در این ۵ دسته قرار داد:

  • فروشگاه‌ها (STORES) : شامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای که از ابتدای تأسیس وجود داشت.
  • سوپرسنترها (SUPERCENTER): كه اولين بار در سال ۱۹۸۸ شروع به فعاليت كرد.
  • بازارهای محلی (NEIGHBORHOOD): كه عرضه كننده سبزيجات، كالاهاي عمومي و دارويي است.
  • سمز کلاب‌ها (SAM’S CLUB) : این کلپ‌ها در واقع، شریک بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک هستند و به صورت انبارهای کالا در سراسر آمریکا، در ارتباط با خرده‌فروشی‌ها و کسب‌وکارهای کوچک، رستورانت‌ها، دفاتر، اغذیه فروشی‌ها، تعمیرات، مکاتب، کلیساها، آرایشگاه‌ها، شرکت‌های فروش و… قرار دارند.
  • فروشگاه‌های بین‌المللی (INTERNATIONAL) : فروشگاه‌های بین‌المللی، در ۱۵ کشور جهان، حدود ۲۰% درصد از فروش خالص والمارت را، تشکیل می‌دهند.
فروشگاه اینترنتی والمارت

روند رو به رشد والمارت چگونه بوده است؟
موسسان و مدیران والمارت از همان ابتدای تاسیس، به فکر گسترش و پیشرفت کار خود بودند. بطوریکه از سال ۲۰۱۲ پس از شرکت‌های رویال داچ شل و اکسان‌موبیل  به عنوان سومین شرکت بزرگ در جهان شناخته شده است. در سال مالی ۲۰۱۳ نیز والمارت توانست با درآمدی معادل ۴۶۹ میلیارد دالر، بزرگترین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد لقب گیرد.

فروشگاه اینترنتی والمارت

با رونق تجارت الکترونیک و فروش آنلاین محصولات، والمارت نیز از سال ۲۰۱۱ فروش اینترنتی جنسهایش را آغاز کرد. اقدامی که نتیجه‌ی آن، استقبال خوبِ خریداران و مشتریان این فروشگاه بود. پس از شروع فعالیت در حوزه‌ی خرده‌فروشی آنلاین، والمارت با دغدغه‌های جدیدی مواجه شد. از جمله راه‌اندازی سیستم مناسب ثبت سفارش در فروش اینترنتی محصولات، تأسیس مراکز پردازش سفارشات، راه‌اندازی سیستم ارسال سفارشات اینترنتی برای مشتری، پردازش برگشتی‌ها و غیره. والمارت برای رفع این مسائل سرمایه‌گذاری زیادی کرده و ایده‌های زیادی را به‌کار گرفت. اما در میان این مسائل، ارسال سفارشات بخصوص سفارشاتِ مواد غذایی و سبزیجات با مشکلاتی مواجه شد. این شرکت در این رابطه همکاری لجستیکی با چند شرکت ارسال بسته از جمله Doordash را آغاز کرده است.

فروشگاه اینترنتی والمارت

دلایل موفقیت فروشگاه والمارت
عوامل مختلفی را می‌توان به عنوان دلایل موفقیت والمارت عنوان کرد. هر چه که باشد، موفقیت و پیشرفت، بدون مدیریت درست و قوی حاصل نمی‌شود. آقای والتون در سبك مديريت خود، با تاكيد روي ابتكارات فردي، آزادي عمل و خودگرداني درقبال نظارت مستقيم، راهی جدید را در مقوله‌ی مدیریت باز کرد. از عوامل دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • توجه به برخورد کارمندان و خوشرویی آن‌ها در قبال مشتریان در فروشگاه‌ها
  • استفاده از فناوری روز در بخش‌های مختلف خرده‌فروشی
  • تمرکز روی کنترل هزینه‌ها و فرآهم کردن اجناس با قیمت پایین برای مشتریان (یکی از شعارهای این شرکت همین است : “هر روز قيمت كمتر”)
  • کاهش هزینه های توزیع و به خصوص هزینه ارسال سفارشات اینترنتی
فروشگاه اینترنتی والمارت

ورود به حوزه‌ی فروش اینترنتی کالا نیز از دلایل موفقیت روزافزون این شرکت بود. این مسئله باعث شد بر تعداد مشتریان والمارت افزوده شود و مشتریان قدیمی نیز از ایجاد امکان خرید غیرحضوری و تحویل درب خانه لذت بیشتری ببرند. والمارت مدتی درمورد ارسال سفارشات دچار مشکل شد. تنوع بسیار زیادِ کالا و اصرار والمات برای ارائه خدمات بی‌نظیر به مشتریانش، مدیران این شرکت را مجبور به آزمون و خطا کردنِ روش‌های مختلف ارسال سفارشات کرد. روش‌هایی که در خیلی موارد الگوبرداری از رقیب دیرینه‌اش، یعنی آمازون بود. از همکاری با سیستم تاکسی آنلاین اوبر گرفته تا استفاده از امکانی برای تحویل سفارشات مشتریان زمانی که آن‌ها در خانه حضور ندارند. برخی از این روش‌ها متناسب با نوع کار والمارت نبودند. در نهایت مدیران این شرکت تصمیم گرفتند از شرکت‌های واسطه ارسال برای تحویل سفارشات خود بهره گیرند.

#تولید_و_طراحی_سایت_در_افغانستان
# تولید_و_طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_گیم_در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_و_طراحی_نرم_افزار_در_افغانستان
#تولید_CRM_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#تکنالوژی
#walmart