مارکت پلیس چیست؟

مارکت پلیس آنلاین یا بازار اینترنتی که از روزهای اولیه اینترنت وجود دارد؛ یک سایت یا برنامه موبایل است که خریداران و فروشندگان را بهم متصل می‌کند. در واقع بستری را برای تولید کنندگان و تامین کنندگان اجناس فراهم می‌کند تامحصولات خود را در یک فروشگاه همانند مارکتهای سنتی در معرض نمایش قرار دهند و بفروشند. این بازار اینترنتی برعکس فروشگاهای آنلاین کالایی را خریداری نکرده و در انبار نگهداری نمی‌کنند بلکه وظیفه‌ی آن‌ها فقط ارتباط بین تولیدکنندگان کالا و خریداران است و فروشندگان باید درصدی از مبلغ فروش کالا را به برگزارکننده مارکت پلیس (مدیر) بدهند. در این بازار اینترنتی انواع کالاها و خدمات وجود دارد و افراد راحت‌تر خریدشان را انجام می‌دهند. Ebay, Craigslist نمونه‌هایی از بازار آنلاین هستند که همه چیز می‌فروشند.

مارکت پلیس

انواع مدل‌های مختلف مارکت پلیس

یک مارکت پلیس مدل‌های مختلفی دارد که به طور کلی اگر بخواهیم به آن‌ها بپردازیم به سه دسته تقسیم می‌شوند:مدل افقی محصولات در دسته‌های مختلفی به فروش می‌رسد اما همه آنها یک ویژگی دارند. کاربران می‌توانند محصولات خرده فروشان مختلف را با هم در یک سایت اینترنتی یا برنامه گوشی ببینند که این محصولات در یک ویژگی خاص مشترک هستند.مدل عمودی یک مارکت پلیس عمودی محصولاتی را از منابع مختلف به فروش می‌رساند اما همه‌ی آنها از یک نوع هستند. در واقع تنها بر روی یک مساله یا خدمات و محصولات یکسان تمرکز دارد.

مارکت پلیس

اهمیت و لزوم قانون در مارکت پلیس ها

شرایط و قوانین استفاده از وب‌سایت مارکت پلیس در واقع مجموعه‌ای از قواعد و مقررات است که تامین کنندگان و مشتریان آن سایت قبل از دسترسی به کالاها و خدمات می‌بایست با این شرایط و قوانین موافقت نمایند. از ضرورت‌های داشتن قوانین و مقررات و شرایط مشخص برای مارکت پلیس عبارت است از جلوگیری از سواستفاده از مارکت پلیس، اعلام مالکیت تمام بر وب سایت، اعمال قدرت در مورد نقض کنندگان قوانین، محدود کردن مسئولیت‌های موسس سایت، تعیین قواعد و قوانین حاکم.

مارکت پلیس

مزایای مارکت پلیس(Marketplace):

یکی از مهم‌ترین مزایای آن در شروع، نیازی به داشتن انبار و صرف هزینه برای این کار نیست، همچنین جهت خرید و تامین کالا نیازی به سرمایه‌گذاری ندارید. لذا این نوع فروشگاه آنلاین یا مارکت پلیس به راحتی خواهند توانست، منابع مالی و انسانی خودشان را بیشتر صرف مواردی چون بهینه‌سازی سایت، طراحی و پیاده‌سازی قیف فروش، بازاریابی محتوا، بهبود تجربه کاربری UX، ظاهر کاربرپسند UI و همچنین روی دسته‌بندی کالا و خدمات بیشتر صرف نمایند. به طور کلی می‌توانید حتی بدون داشتن دفتر کار به کسب درآمد اینترنتی بپردازید، فرقی هم ندارد که کالا یا خدمات به فروش می‌رسانید.

مارکت پلیس

انواع مارکت پلیس

– مدل عمودی 

۱:ـبازارچه‌ اینترنتی که با مدل عمودی کار می‌کنند؛ همه‌ی کالاهای‌شان به یک گروه یا دسته مرتبط است؛ مثلا همه مربوط به لوازم آرایشی یا مربوط به پوشاک است.

۲:ـ مدل افقی 

بازارچه اینترنتی مدل افقی بر خلاف مدل عمودی انواع مختلفی از محصولات را به فروش می‌رسانند. اما هدف مشترکی را دنبال می‌کنند. محصولات متنوعی را عرضه می‌کنند با این هدف که خریداران به جای سر زدن، به چندین خرده‌فروشی به یک بازارچه اینترنتی مراجعه می‌کنید.

۳:ـمدل جهانی

مارکت‌پلیس‌هایی که با این مدل کار می‌کنند هر چی که را که به ذهن‌تان می‌رسد به فروش می‌رسانند.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#مارکت_پلیس_چیست؟