نسل های مختلف اینترنت موبایل

اگر شما یکی از کاربران قدیمی گوشی های هوشمند باشید، طبیعتا با نسل های مختلف اینترنت تجربه کار کردن دارید که به مرور زمان این علامت پیشرفت زیادی کرده است و شما می توانید این تغییرات را احساس کنید. این در حالی است که اینترنت ضروری ترین ابزار در زندگی هر یک از ما می باشد که به آن نیاز همیشگی داریم و به حدی به آن عادت کرده ایم که شاید زندگی بدون اینترنت برای هر یک از ما یک دنیای تاریک و بی فایده باشد!

internet data

خوشبختانه با پیشرفت در زیرساخت های اینترنت، شاهد اینترنت پر سرعت در زمان حال هستیم. اما آیا تاکنون به چنین چیزی فکر کرده اید؟ آیا در مورد تفاوت های این نسل های مختلف از نوع شبکه که در بالای اسکرین موبایل شما ظاهر شده است، اطلاعی دارید؟! اگر شما به دنبال این مفاهیم هستید، در ادامه ی این مقاله از اولین دیتا شما را با این مفاهیم آشنا خواهیم کرد. همراه اولین دیتا باشید.

internet data

معنی علامت 2G و G درموبایل های هوشمند

حرف G نماینده فناوری GPRS، مخفف General Packet Radio Service است که پایین‌ترین سرعت اینترنت موبایل را نشان می‌دهد. بنابراین وقتی حرف G را در کنار علامت قدرت سیگنال اینترنت دیدید، یعنی با پایین‌ترین سرعت به اینترنت وصل شدید.از آنجایی که این فناوری گاهی با نام 2G  هم شناخته می‌شود، آن را باید قدیمی‌ترین فناوری انتقال اطلاعات در موبایل دانست.
نرخ انتقالی اینترنت 2G بین 56 تا 114 کیلوبایت بر ثانیه است و برای ارسال پیام‌های متنی در برنامه‌هایی مثل WhatsApp کافیست.البته این هم یادتان نرود، اگر سیگنال موبایل ضعیف باشد سرعت تبادل اطلاعات از این هم پایین‌تر خواهد آمد.

internet data

معنی علامت E در موبایل های هوشمند

معنی علامت های موبایل حرف E مخفف عبارت EDGE و کوتاه شده Enhanced Data rates for GSM Revolution است که با نام Enhanced GPRS هم شناخته می‌شود. این فناوری، چیزی بین فناوریهای 2G  و 3G  است و به همین علت گاهی بعنوان 2.5 G هم ازآن یاد می‌شود.
EDGE سریعتر از GPRS است، هرچند بازهم مناسب وبگردی نیست. باز کردن صفحات وب با اینترنت E زمانبر است و برخی از آنهایی که GPRS را بعنوان 2.5 G می‌شناسند، از EDGE به عنوان اینترنت2.75 G  هم یاد می‌کنند.

internet data

معنی علامت 3G و H و H+ در موبایل های هوشمند

معنی علامت های گوشی های هوشمند 3G به معنی نسل سوم فناوری‌های موبایل است. این فناوری، از سیستم ارتباطات جهانی موبایل استفاده می‌کند و مبتنی بر استانداردهای GSM است. معمولاً 3G نرخ تبادل اطلاعاتی معادل 384 کیلو بایت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند، اما با توجه روش به‌کارگیری آن در شبکه‌های مختلف، نرخ تبادل داده می‌تواند تا 42 مگابایت بر ثانیه نیز افزایش یابد.
معمولاً 3G سریعتر از EDGE است و با آن می‌توانید به راحتی وبگردی کنید، عکس‌های اینستاگرام را ببینید (البته ممکن است کمی طول بکشد)، توییتر را چک کنید و آنلاین موسیقی گوش دهید.

internet data

معنی علامت H و H+ در موبایل های هوشمند

معنی علامت های گوشی های هوشمند حرف H کوتاه شده HSPA و مخفف High Speed Packet Access است. این فناوری نتیجه ارتقای فناوری 3G است و نرخ تبادل داده بالاتری از 3G را ارئه می‌دهد. HSPA قادر است دانلود تا 14 مگابایت بر ثانیه و آپلود تا 76/5 مگابایت بر ثانیه را پشتیبانی کند.
وقتی که حرف H را در قسمت سیگنال موبایل مشاهده کنید، می‌توانید موزیک و ویدئوهای آنلاین را با پازهای کمتری ببینید، اما دانلود کردن فیلم، زمان زیادی لازم خواهد داشت.
معنی علامت های موبایل های هوشمند H+ به معنی HSPA تقویت شده است و سرعت بیشتری هم دارد. انتقال نسبتاً سریع‌تر داده در H+  باعث روان شدن قابل ملاحظه دانلود ویدئو و گوش دادن آنلاین موسیقی خواهد شد.

internet data

معنی علامت 4G و 4.5G در موبایل های هوشمند

فناوری 4G فعلاً سریع‌ترین فناوری انتقال دیتای موبایل درکشور است و قابلیت پشتیبانی سرعت دانلود تا یک گیگابایت بر ثانیه را هم دارد. البته با رونمایی از اینترنت 5G  قطعا باید منتظر خبرهای بهتری در حوزه اینترنت باشیم!
برخی از کشورها در حال کار روی راه‌اندازی فناوری 5G هستند که قابلیت ارائه سرعت دانلود تا 20 گیگابایت بر ثانیه را دارد!

internet data

معنی علامت 5G در موبایل های هوشمند

اینترنت نسل پنجم جدیدترین نسل از اینترنت می باشد که نه تنها انسان ها را بلکه اشیاء را هم به یکدیگر متصل می کند و به همین دلیل به اینترنت نسل پنجم، اینترنت اشیاء هم گفته می باشد که طبیعتا می تواند تجربه کاربری خوبی را برای هر یک از ما به ارمغان بیاورد. با این وجود هنوز این نسل از اینترنت در تمام جهان اجرا نشده است و باید کمی صبر کنیم تا در طی سال های آینده بتوانیم از این نسل از اینترنت استفاده کنیم و تجربه کاربری خود را کامل کنیم.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#موبایل_های_هوشمند