ویروسهای کامپیوتری

شاید برای شما جالب باشد انواع ویروس های کامپیوتری را بشناسید ، ویروس هایی که به کامپیوتر به نحوهای مختلف ( اشغال کردن هارد ، پرکردن بی مورد RAM ، درگیر کردن بیش از حد CPU ، انتشار و تکثیر فایل های شما و …) به کامپیوتر شما آسیب می رساند.حال قصد داریم که در این مقاله انواع این ویروس ها را بشناسیم و ببینیم که مستقیما بر روی چه قسمتی از کامپیوتر اثر می گزارند؛ سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند و راه های خلاصی از آن ها را متوجه شویم.

ویروس کامپیوتری

انواع ویروس های کامپیوتری کدامند ؟

ویروس ساکن رم (Memory Resident Virus)

همانطور که از اسمشان مشخص می باشد این ویروس ها بر روی RAM می نشینند و درون RAM به طور مرموزی مخفی می باشند و زندگی می کنند و طرز کار آن ها به این صورت است که با هر بار روشن شدن کامپیوتر کار خود را شروع کرده و سعی می کنند فایل ها را آلوده کنند بعضی از این ویروس ها CMJ , MEVE و … نام دارند.

ویروس های ماکرو (Macro Virus)

این نوع از ویروس ها دست می گذارند بر روی فایل های ورد و اکسل و … یعنی اصولا فایل هایی با پسوند XLS , PPS , DOC , MDB مورد حمله قرار می دهند ، پس مواظب اینگونه فایل های خود باشید زیرا این ویروس ها در آن ها مخفی می شوند و توسط ایمیل در شبکه های مجازی منتشر می شوند ، نام بعضی از این ویروس ها RELAX , A , BABLES و … می باشد.

ویروس کامپیوتری

ویروسهای بازنویسی (Overwrite Virus)

این ویروس ها بسیار مرموز و عجیب هستند و به گونه ای می باشند کاملا فایل شما را حذف و نابود می کند بدون اینکه حتی حجم آن تغییر کند ، این ویروس خیلی خطرناک می باشد و کلیه فایل های شما را ممکن است از بین ببرد. بعضی از این نوع ویروس ها REBOOT , WAY و … نام دارند.

ویروسهای عملکرد مستقیم (Direct Action Virus)

با اجرا شدن این ویروس ، ویروس خود را تکثیر می نماید و عمل مستقیمی را در شرایط مناسب انجام می دهد که باعث می شود سیستم شما آلوده شود ، این ویروس معمولا پوشه هایی را که در فایل Autoexec.bat نمایان باشند را ویروسی می کند ، این ویروس ها معمولا و در اکثر اوقات در ROOT Directory زندگی می کنند.

ویروس

اسکریپت های ویروس وب (Web Scripting Virus)

برخی از صفحات وب که اکثر اوقات ظاهر زیبا و دوست داشتنی نیز دارند دارای اسکریپت ها و کدهای پیچیده ای هستند که اینگونه ویروس ها در میان آن ها پنهان می شوند و با یک کلیک کافی است تا مرورگر و سیستم عامل شما آلوده شود پس مواظب خود در دنیای اینترنت باشید و به هر سایتی اعتماد نکنید

ویروس دایرکتوری (Directory Virus)این ویروس که به Cluster نیز معروف می باشد ، دایرکتوری های کامپیوتر را آلوده میکند و همچنین مسیر را نیز تغییر می دهد . این ویروس در HARD زنندگی می کند و روی تمام دایرکتوری ها تاثیر می گزارد

ویروس چند جزئی (Multipartite Virus)

این ویروس ها که در رم (RAM) زندگی می کنند به حالت های مختلفی تکثیر می شوند و عملکردشان معمولا بستگی به سیستم عامل شما و فایل های نصب شده دارد

ویروس

ویروسهای چند شکل (Polymorphic Virus)

ویروس های چند شکل نیز یکی از خطرناک ترین ویروس ها می باشند چرا که این ویروس ها با هربار آلوده کردن سیستم شما خودشان را به روش متفاوتی کد گذاری می کنند و هربار کد خود را تغییر می دهند این حرکت هوشمندانه باعث شده کار برای آنتی ویروس های مختلف سخت شود و شناسایی این ویروس ها بسیار برای آن ها مشکل شود.

ویروس FAT

این ویروس ها همانطور که از اسمشان پیداست به پارتیشن های FAT یا همان File Allocation Table و اینگونه پارتیشن ها را آلوده می کنند

کرم ها (Worm)

کرم ها دقیقا همانند ویروس ها می باشند ولی فرق آن ها در این است که برای زندگی و تکثیر به فایل های دیگر وابسته نیستند و کاملا مستقل عمل می کنند و اطلاعات شما را آلوده می کنند.

ویروس وارم

تروا یا تروجان (Trojan)

یکی از آشناترین نام انواع ویروس های کامپیوتری ویروس تروجان می باشد ، این ویروس که یک ویروس جاسوسی است یعنی به گونه ای وارد سیستم می شود که همه چی عالی به نظر می رسد درست همانند اسب تروا ولی در پشت برنامه ها ویروسی وارد سیستم شده است که مستقیما به اطلاعات مربوط به حساب های کاربری شما نفوذ می کند.

ویروس

دزد مرورگر (Browser Hijacker)

اینگونه از ویروس ها همانطور که از اسمشان پیداست مرورگر شما را می دزدند یعنی با آلوده کردن مرورگر شما به اطلاعات آن شامل دانلودها و … دست پیدا می کند و همچنین باعث می شود شما مداوم به صفحه های وب دیگری منتقل شوید.

ویروس ایمیل (Email Virus)

ویروس های کامپیوتری

این ویروس هم بسیار خطرناک می باشد و طرز کار آن به این صورت می باشد که خود را پشت ایمیل قایم می کنند و وقتی کاربر آن ایمیل را باز می کند سیستم را آلوده می نماید

چگونه با انواع ویروس های کامپیوتری مقابله کنیم

امنیت کامپیوتر
  • همیشه از آخرین آپدیتهای امنیتی ویندوز استفاده کنید.
  • همیشه از منابع قابل اعتماد فیلم، بازی، عکس، نرم افزار و … دانلود کنید.
  • فایل پیوست ایمیل های ناشناس رو دانلود نکنید. اگر هم کردید، تا وقتی با نرم افزار آنتی‌ویروس اسکن نکردید و مطمئن نشدید، باز یا اجراش نکنید.
  • اجازه ندید سایرین فلش مموری،سی‌دی، هارد اکسترنال، فلاپی و … رو به کامپیوترتون وارد کنن. در صورت ورود یا اتصال هم، تا وقتی اسکن نکردید اجازه ندید فایلی رو باز یا اجرا کنند.
  • در صورت استفاده از آنتی‌ویروس هم تا حد امکان، سعی کنید که اون رو به روز نگه دارید.
  • با رعایت این نکات ساده، شما میتونید خودتون رو تا حد امکان از حملات سایبری یا اپیدمی های جهانی دور نگه دارید!

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#تولید_CRM_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#طراحی_سایت_تجارتی_در_افغانستان
#انواع_ویروسهای_کامپیوتری
#AVALIN_DATA