پروتکل های انترنتی( بخش اول)

برای اینکه کامپیوترها و سرورها بتوانند باهم ارتباط برقرار کنند به یک تعداد قوانین احتیاج دارند تا در بستر اینترنت ارتباط برقرار کنند، به مجموعه ای از قوانین و قراردادهایی که بسترارتباطی در اینترنت را تشکیل میدهند پروتکل گفته می شود. پس اگر یک میزبان (کامپیوتر یا سرور) با یک پروتکل خاص بخواهد با میزبان دیگری با پروتکل متفاوت ارتباط برقرار کند امکان پذیر نخواهد بود، وحتما باید از یک پروتکل واحد استفاده کنند تا بتوانند زبان همدیگر را بفهمند و با هم ارتباط برقرار کنند.

پروتکل

در ادامه می پردازیم به معرفی چند پروتکل مشهور:

پروتکل HTTP چیست و چگونه کار می کند؟
HTTP(Hyper transfer text protocol)  یک پروتکل مبتنی بر متن بدون اتصال است. مشتریان (مرورگرهای وب) درخواست عناصر وب مانند صفحات وب و تصاویر را به سرورهای وب ارسال می کنند. پس از سرویس دهی درخواست توسط یک سرور ، ارتباط بین سرویس گیرنده و سرور از طریق اینترنت قطع می شود. برای هر درخواست باید اتصال جدید برقرار شود.

http protocol

پروتکل IP چیست؟

( internet protocol)IP مخفف آدرس پروتکل اینترنت است. این یک شماره شناسایی است که با یک کامپیوتر خاص یا شبکه کامپیوتری مرتبط است. هنگامی که به اینترنت متصل هستید ، آدرس IP به کامپیوترها امکان ارسال و دریافت اطلاعات را می دهد.
پروتکل IP مانند بسیاری از پروتکل های دیگر مانند HTTP ، TCP ، UDP و … وظیفه ایجاد ارتباطات در اکثر شبکه های ما را دارد. حتی یک یخچال هم می تواند آدرس IP داشته باشد! همچنین دستگاه هایی مانند سرور ، تلفن ، کامپیوتر ، تلویزیون و …

IP address

پروتکل TCP چیست و چگونه کار می کند؟

(Transmission control protocol)TCP ارتباط بین یک برنامه کاربردی و پروتکل اینترنت را فراهم می کند (که غالباً به صورت TCP / IP نوشته می شوند.) برای ارسال برنامه از طریق TCP نیازی به تکه تکه شدن بسته در رسانه انتقال یا سایر مکانیسم های ارسال داده نیست.

#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_اپلیکیشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_استاراب
#پروتکل
#طراحی_نرم_افزار