کرک نرم افزاری (software cracking) چیست؟

کرک در لغت به معنی نفوذ و رخنه کردن میباشد. نام علمی کرکینگ نرم افزار، اینجینیری معکوس Reverse Engineering میباشد.
هر شرکت یا شخصی که برنامه ای رو میسازد و می خواهد از راه فروش آن برنامه پول در بیاورد معمولاً محدودیت هایی را  در نسخه رایگان برنامه قرار می دهد(مثل محدودیت زمانی و …) که اگر شما بخواهید از آن برنامه به طورکامل استفاده کنید باید برای آن برنامه پول بدهید تا (مثلا با استفاده از شماره سریالی که به شما داده می شود)محدودیت ها را از روی ان برنامه بردارید.

crack

چگونه یک نرم افزار یا بازی را کرک کنیم ؟

بعضی از کرک ها به شکل آیکون خود نرم افزار میباشد روش کار این نوع کرک اینگونه است که ما بعد از اینکه نرم افزار مورد نظرمان را نصب کردیم باید کرکی را که آیکون آن هم اسم و هم شکل آیکون اجرائی نرم افزار میباشد را کپی کرده و در شاخه ای که نرم افزار نصب شده است paste نماییم در اینگونه مواقع شما پیامی را دریافت مینمایید که باید گزینه yes را کلیک نمایید تا آیکون کرک شما جایگزین (Overwrite) آیکون اصلی شود . بیشتر بازیها از این روش کرک استفاده مینمایند.
لازم به ذکر است که اگر به همراه فایل کرک (exe.) فایلهای با پسوند dll. یا ini. یا dat. وجود داشت شما آنها را نیز باید کپی کرده و در شاخه نصب نرم افزار paste نمایید.
در مورد این نوع کرک یادآوری میکنیم که حتما در هنگام کرک کردن باید نرم افزار مورد نظر بسته باشد یعنی در حال اجرا نباشد و گرنه پیغام خطا دریافت میکنید.

crack

انواع دیگر کرک ها

Patch یا Patcher

ویرایش و تغییر دستورات نرم افزار را پچ می گویند و بعد عمل پچ ، نرم افزار کوچکی برای کاربر می توان ساخت که Patcher  پچر گفته می شود بعد اجرا و زدن کلید پچ، نرم افزار پچ و کرک میشود.

crack

KeyGen  یا  KeyMaker

کیجن یا کلیدساز نرم افزاری می باشد که شرکت ها بعد ساخت نرم افزار و طراحی سیستم رجیستری، کلید ساز را برای نرم افزار تولید شده می سازند اما این کلید ساز در شرکت جهت فروش می باشد. کرکر ها از طریق معکوس کردن الگوریتم ها کلید ساز شرکت را می سازند.
KeyGen اکثرا با زبان اسمبلی نوشته میشود.

crack

Loader

درصورتی که نتوان نرم افزار را به صورت فیریکی ویرایش کرد ، می توان از طریق حافظه (RAM) اینکار را انجام و دستورات را قبل از شروع به کار نرم افزار تغییر داد.
به این صورت یک نرم افزار کوچک به نام لودر ساخته می شود که در آن خط و کدی که در حافظه باید تغییر داده شود را به لودر داده تا در حین بارگذاری دستورات تغییر و نرم افزار کرک شود.

crack

سریال نامبر Serial Number

گاهی هنگام خرید نرم افزار مشاهده می کنید که سریال نمبر بر روی سی دی یا کاور نرم افزار هک شده است و یا هنگام دانلود نرم افزار سریال نمبر آن به شما ارائه می شود . این روش آسان ترین روش برای فعال سازی نرم افزار می باشد که گاهی فقط شامل چند شماره و حرف می باشد و گاهی علاوه بر  شماره و حرف شامل نام ، شرکت و ایمیل هم می باشد که باید در هنگام نصب نرم افزار این موارد را در محل مربوطه وارد نمایید.

#طراحی_سایت_در_افغانستان
#طراحی_اپلیکشن_در_افغانستان
#تولید_گیم_در_افغانستان
#تولید_سایت_ در_افغانستان
#تولید_استارتاپ_در_افغانستان
#اولین_دیتا
#کرک_نرم_افزار
#cracking